نیازمندی خرید و فروش آگهی 11
نیازمندی خرید و فروش آگهی 11

طراحی مد یا فشن دیزاین چیست؟ و چگونه می‌توان به یک طراح مد تبدیل شد؟

طراحی مد یا فشن دیزاین چیست؟ و چگونه می‌توان به یک طراح مد تبدیل شد؟ طراحی مد (فشن دیزاین، Fashion Design) یک شیوه هنری است که مختص به طراحی پوشاک و زیورآلات است. با رشد صنعت طراحی مد طی چند دهه‌ی گذشته، تقاضا برای پوشاک و همچنین طراحان مد به طور روزافزون در حال افزایش بوده است.

شاید تصور کنید که طراحی مد، حرفه و مهارتی ساده است، اما اینطور نیست. امروز، طراحی مد یا فشن دیزاین، به حرفه‌ای تخصصی تبدیل شده است که برای فعالیت در آن نیاز به دانش زیادی در زمینه‌های مختلف از سبک زندگی، تاریخ هنر و مد، تجارت و غیره وجود دارد. همچنین افرادی که به این حرفه می‌پردازند، باید از خلاقیت بالایی برخوردار باشند.در این مقاله ما به شما میگوییم :طراحی مد یا فشن دیزاین چیست؟ و چگونه می‌توان به یک طراح مد تبدیل شد؟

طراحی مد یا فشن دیزاین چیست؟

فشن دیزاین یک شیوه هنری است که مختص به طراحی پوشاک و زیورآلات است. طراحی مد مدرن به دو دسته اساسی تقسیم شده است: لباس‌های مجلسی و آماده. طراحی لباس‌های مجلسی به مشتریان خاص همچون سلبریتی اختصاص دارد و طراحی لباس‌های مجلسی، دقیقا متناسب با سایز این افراد طراحی می‌شود. مجموعه لباس‌های آماده، در اندازه‌های استاندارد عرضه می‌شوند و سفارشی نیستند، بنابراین برای تولیدات انبوه مناسب هستند.

یک طراح مد باید چه کارهایی انجام دهد؟

طراح مد (فشن دیزاینر، Fashion Designer)، طراحی‌هایی را برای پوشاک و زیورآلات طراحی می‌کنند و از این طرح‌ها سود می‌برند. این افراد می‌توانند خودشان کسب و کار مختص به خود را داشته باشند یا اینکه به عنوان یک فشن دیزاینر، برای تولیدکنندگان کار کنند. هر طراح مد، زیبایی‌شناسی خاص خود را دارد که با گذشت زمان و تغییر روند بازار، تغییر می‌کند.

بدیهی است که در صنعت رقابت مد، طراحی مد، چیزی بیش از ترسیم یک طرح لباس است. طراحان امروزی، اغلب از نرم‌افزارهای کامپیوتری خاصی مانند کد (CAD) استفاده می‌کنند، در خیاطی مهارت دارند و به نظریه‌های هنری فلسفی مرتبط به رنگ و بسیاری از انواع مختلف مواد مورد استفاده برای تولید پوشاک و زیورآلات آشنا هستند. این افراد همچنین باید از کسب و کارهای مد و همچنین روند بازار و تجارت و بازاریابی در زمینه‌ی مد به خوبی آگاه باشند.

برای تبدیل شدن به یک طراح مد، چه آموزش‌هایی لازم است؟

بسیاری از طراحان مد، از طریق تحصیل در رشته‌ی طراحی مد در کالج‌ها یا دانشگاه‌ها، وارد دنیای طراحی مد می‌شوند. برخی دانشگاه‌ها، دارای رشته تخصصی طراحی مد هستند، در همین حال، برخی دانشگاه‌ها دارای برخی کورس‌های مرتبط به طراحی مد هستند. طراحی مد، در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مختلف در دسترس است. همچنین برخی از دانشگاه‌ها، حتی دروس ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ (MBA) را هم در دروس دانشگاهی رشته‌ی طراحی مد گنجانده‌اند که نشان از اهمیت، آگاهی از دانش بازرگانی و مدیریت برای طراحان مد دارد.

افرادی که می‌خواهند در این رشته تحصیل کنند، اغلب باید دارای مهارت های ابتدایی لازمه‌ی طراحی مد باشند. برخی دانشگاه‌ها ممکن است که از دانشجویان خود، آزمون‌های طراحی و دوخت به عمل بیاورند، حتی برخی دانشگاه‌های معتبر از دانشجویان خود، نمونه‌کار می‌خواهند. به این جهت، کسانی که می‌خواهند به طراح فشن و مد تبدیل شوند، باید قبل از ورود به دانشگاه، این مهارت‌ها را خود فرا بگیرند یا به دوره‌های مربوطه بروند.

دانشجویانی که در رشته‌ی طراحی مد تحصیل می‌کنند، در خلال دوره‌ی تحصیلی خود، استفاده از نرم‌افزار CAD، اطلاعاتی در مورد طراحی، خیاطی، نقاشی و ایجاد الگوها را در دانشگاه می‌آموزند. همچنین دانشجویان این رشته، دروسی در مورد تاریخ هنر و مد، پیش‌بینی روند بازار و تجارت، واحدهایی را در دانشگاه می‌گذرانند. همچنین رشته طراحی مد دارای گرایش‌های خاص است، مانند طراحی لباس‌های کودکانه، لباس‌های مجلسی، لباس‌های بافتنی یا لباس‌های ورزشی.

آیا برای شروع به کار به عنوان یک طراح مد، نیاز به مدارک و گواهینامه‌های خاصی است؟

خیر، برای تبدیل شدن به یک طراح مد نیازی به هیچ کدام از این موارد نیست، بلکه تجربه کاری و نمونه‌کارهای مناسب، می‌تواند برای شروع فعالیت حرفه‌ای یک طراح مد کافی باشد.

برای اینکه به صورت حرفه‌ای تبدیل به یک طراح مد شوید، چقدر زمان نیاز است؟

به طور متوسط، بر اساس آمارها، طراحان فشن و مد، حدود ۴ سال پس از دریافت مدرک کارشناسی (عموما مدرک کارشناسی برای ورود به حرفه‌ی طراحی مد کافی است)، به فعالیت در این زمینه می‌پردازند. البته بسیاری از فارغ‌التحصیلان پس از دانشگاه، در زمینه مد یا زمینه‌های مرتبط مشغول به کار می‌شوند. البته همچون تمامی زمینه‌های شغلی، برای تبدیل شدن به یک طراح مد شناخته شده در این صنعت، نیاز به سال‌ها فعالیت است.

درآمد فعالان فشن دیزاین چقدر است؟

با وجودی که درآمد طراحان مد حرفه‌ای، بسیار بالاست، اما آمار متوسط درآمد سالانه این افراد در ایالات متحده آمریکا که یکی از کشورهای پیشرو در زمینه‌ی مد است، تنها 62.860 دلار در سال 2012 بوده است. بر اساس گزارش، Bureau of Labor Statistics، دریافتی افرادی که به تازگی وارد صنعت مد شده‌اند، بسیار پایین است، اما همانطور که می‌دانید، افراد موفق در این حوزه، درآمدهای نجومی دارند.

چشم‌انداز این شغل چگونه است؟

بر اساس گزارش، Bureau of Labor Statistics، استخدام طراحان مد در ایالات متحده بین سال‌های

2012 تا 2020 به میزان 3 درصد کاهش خواهد یافت. به دلیل کاهش تعداد مشاغل موجود، رقابت

برای موقعیت‌های شغلی، در این کشور و البته دنیای صعنت مد، بسیار بالا خواهد بود و طراحان تنها

با مهارت بالا، تجربه و نمونه‌کارهای قوی، می‌توانند فرصت‌های شغلی را به دست بیاورند.

فرصت‌های شغلی دیگر برای متخصصان فشن دیزاین چیست؟

متخصصان فشن دیزاین که برای طراحی‌های خانگی یا تجاری فعالیت می‌کنند، می‌توانند به عنوان طراح

ارشد یا مدیران خلاقیت در کسب و کارهای مختلف فعالیت کنند. همچنین، برخی طراحان مدرن مد،

به صورت خود اشتغال یا مستقل (Self-Employment) به فعالیت می‌پردازند و حتی در زمینه‌هایی

همچون سردبیر نشریات یا وب‌سایت‌های مد فعالیت می‌کنند. طراحان مستقل ممکن است که فروشگاه‌های خود را دایر کنند یا طرح‌های خود را توسط بازاریابان به فروش برسانند.

چگونه می‌توانیم، به عنوان یک طراح حرفه‌ای مد فعالیت کنیم؟

مشخصا” در زمینه‌ی طراحی مد، نمونه‌کار، مهمترین بخش از روند پذیرفته شدن در یک برند یا یک

کسب و کار معتبر است. نمونه‌کار، می‌تواند چشم‌اندازی از سبک‌کاری، خلاقیت و استعداد و مهارت طراح مد در اختیار کارفرمایان بالقوه قرار دهد. همچنین، این افراد می‌توانند در مشاغل مرتبط به طراحی لباس یا خرید و فروش آن فعالیت کنند. همچنین فشن دیزاینرها می‌توانند طرح‌های خود را به طور مستقل تولید کنید، اگرچه

اغلب برای سودآور شدن این فعالیت‌ها، مدت زیادی فعالیت کنند.

چگونه می‌توانیم اطلاعات بیشتری در این رشته به دست بیاوریم؟

مطالعه در مورد طراحان مد مورد علاقه‌ی‌تان، می‌تواند راهی برای درک بهتر مسیر موفقیت شما در صنعت مد باشد. منابعی مانند ELLE و Designer Files می‌توانند جای خوبی برای شروع این تحقیقات باشند.

همچنین می‌توانید در نشریات یا وب‌سایت‌هایی مانند Women’s Wear Daily و

The Business of Fashion اطلاعات زیادی در مورد صنعت مد و روند فعلی بازار طراحی مد کسب کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *